preload preload preload preload

På konferanse med finansministeren

19. januar, 2012 av
F.v Borghild, Mathilde og Mona

23. januar skal ca 60 ungdommer fra hele landet møtes i Oslo, da er det klart for Finansdepartementets ungdomskonferanse.

Borghild Hanem Kavli, Mathilde Østgård Sjåvik og Mona Charlotte Hjelmen i NTBUR skal representere Nord-Trøndelag. Sammen med ungdommer fra hele landet skal de dele tanker og meninger om dagens og fremtidens Norge innenfor temaene arbeid, velferd, miljø og klima. Under konferansen blir det » talk-show» med finansminister Sigbjørn Johnsen, møte med programleder og MOT-ambassadør Phung Hang og aktivt gruppearbeid som til slutt skal presenteres i plenum.

Mathilde og Borghild studerer ved Grong videregående skole og kjørte torsdag en prosess med medelevene for å være godt forberedt til konferansen førstkommende mandag. De diskuterte utfordringer i fremtidas arbeidsmarked, både i Norge generelt og i Namdalen.

-Vi snakket blant annet om den kommende eldrebølgen, og om hva som skjer når man ikke har arbeidsføre folk bak hver pensjonist. Vi diskuterte også arbeidsinnvandring, og om det er greit at folk kommer til Norge for å   jobbe hvis det hjelper oss i fremtiden. Vi fikk mange nyttige innspill og synspunkter, forteller Mathilde.

Om få dager drar de altså til Oslo på Finansdepartementets ungdomskonferanse 2012, og håper på mange interessante diskusjoner både blant andre ungdommer og politikerne.

 

 

a a
Switch to mobile version